כתבות

היטל השבחה פינוי בינוי בערים שונות

בשנים האחרונות אנו רואים לא מעט פרויקטים של התחדשות עירונית, אחד מהגדולים והבולטים היום הוא "רובע איילון" שהפך לאחד מהפרויקטים הגדולים במרכז לפינוי ובינוי. אך מלבד בת ים נוכל לראות בלא מעט ערים אחרות גם כן פרויקטים של התחדשות עירונית, וביניהם גם  כן פרויקטים של פינוי ובינוי. אך פרויקטים אלו שסובלים לא פעם מלא מעט עיכובים, אמורים לשלם היטלי שבח שונים גם אם מדובר בפרויקט של פינוי ובינוי וגם אם רק בהרחבה. היטלים אלו נמדדים כיום על פי מדד אחד ומוסכם על פי הועדה המקומית לבניה וכך הוא נעשה בכל הערים.

האם היטל השבחה פינוי בינוי בבאר שבע כמו בתל אביב?

שתי הערים האלו פעילות למדי בפרויקטים שונים של התחדשות עירונית, כאשר תל אביב מטפסת אל כיון אלף פרויקטים המחכים לאישור או נמצאים בבנייה. לעומת זאת בבאר שבע נוכל לספור פחות מ10 פרויקטים של התחדשות, גם במתן האישורים או בזמן בניה. אבל יחד עם זאת היטלי השבח של שני הערים לא שונים כל כך מה שאתם חושבים, כאשר הועדה המקומית החליטה כי היטל השבח יעמוד על 50 אחוז מסך השבחה של הנכס. דוגמא- אם החלטתם רק להרחיב את הדירה והועדה אישרה לכם להרחיב בעוד 30 מ"ר וקבעה שכל מטר מרובע שלכם שווה 5 אלפים שקלים, משמע שזכות הבנייה שלכם תעלה 150 אלף שקלים ומתוכם תצטרכו לשלם היטל שבח על סך 75 אלף שקלים.

פטורים וערער להיטל שבח

אחד מהכלים שעומדים לרשותכם על מנת לצמצם את סך היטל השבח הוא הקיזוז שנעשה עם עלות השיפוץ. אך במידה והבניין שלכם אמור לעבור פרויקט של פינוי ובינוי ונמצא גם באזור המוגדר כפרויקט שיקום שכונות. יחד עם זאת אם חשוב שתזכרו כי זכותכם להגיש ערער אל הועדה ולזמן שמאי מטעמכם על מנת שיעריך גם הוא את שווי היטל השבח

מס שבח או היטל שבח?

לא מעט אנשים נוטים להתבלבל בין השניים ולמרות שאלו חופפים בשלבי הקיזוז של הדירה, הם אינם אותו הדבר. מס השבח הוא מס המשולם על רווח של מכירת דירה והוא משולם למס הכנסה, הוא גם כן מחושב בצורה אחרת והוא מחשב רק את ה"רווח" או התשואה שהדירה עשתה. יחד עם זאת שניהם אכן חופפים בזמן מכירת הנכס, כאשר אם שילמתם היטלי שבח הוא אמור להתקזז עם מס שבח בזמן המכירה ולהיות מוכר כשיפוץ, משכנתא וכו.