כתבות

נוגה

נוגה מסתובב על צירו באיטיות רבה, כך שבריצה קלה לאורך קו המשווה יכולנו להישאר בשקיעה או זריחה לנצח. יעברו חודשים ארוכים בטרם תשקע או תזרח השמש וכל עונות השנה יחלפו לפני שתעבור יממה אחת בנוגה. יצר הסקרנות, גבולות חקר האדם ורצונו להבין את חוקי הטבע הפועלים עליו נשאו פרי לאורך ההיסטוריה במאמצים לחיפוש מקום משכן טוב ובטוח יותר להגן עליו מפני אויביו על כדור הארץ הקטנטן, וכך פעלנו בשיתופיות ועזרה הדדית להשגת מטרה שנקבעה מראש על ידי קבוצת אנשים ששמו בליבם להשיג יחד את רצונם ויהיה מה.

מה ביכולתנו להשיג לו החלטנו כי חקר היחסים החברתיים שבינינו הם בראש מעייננו ונר לרגלנו? מה ביכולתנו להשיג לו החלטנו כי החשיבות האמיתית היא בבניית קשרי אמת, ולא כאלו הנמדדים באינטרס חיצוני משותף המשתקף כבבואה בדמות עולם תעשייני שבנינו? מה אם יעמדו איתן קבוצת אנשים שגמרו בליבם להתמסר בנכונות וביטחון ליצירת עולם מתחשב יותר כאן ועכשיו? עולם בו הפער בין המציאות החיצונית והפנימית מצטמצם, עולם בו פינו וליבנו שווים. לבטח נגלה כי הנקודה העמוקה ביותר שנגיע אליה כהישג קולקטיבי, לא תהיה תהום צ'לנג'ר השוכן 11 ק"מ מתחת לפני הים, ואפילו לא תידרש לנו בניית צוללת מיוחדת שתספוג את הלחצים עבורנו. כל שנדרש הוא בניית כלי משותף, חזק דיו כדי להכיל את רצונו וטובתו של האחר, כלי משותף שאוגר בהפנמה את הלחצים של כולם ומשתמש בהם ככוח פורץ קדימה לבניית חברה שתשקף את רצונותינו העמוקים ביותר, כאלו שטרם גילינו ואינם שוכנים בעומק הים או החלל.

הצעות ליישב את נוגה נשמעות כבר מראשית שנות ה- 70, בתכונותינו כבני אנוש ידענו תמיד כיצד להשתמש בסביבתנו לטובתנו ותועלתנו וכך תכננו להפיק חשמל מקרינת השמש העזה ואף לתכנן עיר צפה המרחפת על קו התפר במסלול שישאיר אותנו מוקפים בטמפרטורה נעימה,בעודנו שטים בין היום והלילה. נטייתנו להדדיות או מוטואליזם (פעולה שיש בה יחסי גומלין המקובלים על שני הצדדים) המתבטאת במתן עזרה הדדית ותמיכה של חברים בקהילה, עזרה לנו תמיד להשיג מטרה משותפת ששמנו לנגד עינינו. בימינו מוטב היה לו החלטנו להיטיב איש עם רעהו בחברה שסועה ומפולגת כפי שהיא משתקפת במציאות. נדמה כי אנו חיים בפער שבין מציאות פנימית לחיצונית וסולם ערכינו בנוי מכלים ריקים מתוכן ומלאים טעם מר. כל זאת במרדף חסר תועלת על מנת לטפח אהבה עצמית כערך עליון ושנוי במחלוקת בחברה. יצרנו ממלכה נבדלת, ממאנת לקשור עצמה לסביבתה באמתלה כי היא אינה משפיעה או מושפעת ממנה לרוב. יצרנו ריק, חלל בלבבות אנשי הממלכה ואבנים בליבם רק בעבור הרגשת מילוי כלשהו לאדם.