כתבות

הסכך בסוכה – אלכימיה רוחנית

אלכימיה

האלכימאים הניחו שבחומרים השונים כמוסים כוחות נסתרים, לעיתים כוחות מאגיים, ושמו להם למטרה לגלות כוחות אלו. בנוסף לניסיון לגלות את סגולותיהם הכמוסות של החומרים השונים, שאפה האלכימיה למצוא את  הדרך להפיכת מתכות פשוטות וזולות למתכות אצילות ויקרות כמו זהב וכסף. האלכימיה דגלה בעיקרון ההתפתחות. האלכימאים האמינו כי הטבע הוא מהות חיה ההולכת ומתפתחת ועם הזמן כל דבר הופך למשהו מתקדם יותר. כשם שתינוק מתפתח לנער ולאחר מכן לגבר, כך גם כל דבר בטבע גדל ומתפתח לקראת מצבים מפותחים וטהורים יותר. היות והאלכימאים חיפשו אחר דרכים שיאפשרו לדברים להתפתח לקראת השלמות, נכלל במסגרת זו גם החיפוש אחר "אבן החכמים" שתאפשר לבני האדם להגיע למצב הטהור ביותר ולחיי נצח.

האלכימיה ניסתה להפוך מתכות פשוטות למתכות אצילות ויקרות

סוכות

ע"פ מקורות מחכמת הקבלה ה"סוכה" מסמלת את מבנה הנשמה. כדי שהנשמה תוכל לקבל לתוכה את האור העליון, עלינו לבנות בתוכנו מערכת רוחנית שנקראת "סוכה", שתשקף את יחסי הגומלין שלנו עם האור המקיף אותנו ותאפשר לו להיכנס פנימה ולהאיר את הנשמה. אדם שרוצה להתקדם בדרכו הרוחנית מבקש איחוד ואהבה עם הבורא, עם האור, ולא את התענוג הגשמי מהארתו. לכן תחילה עליו לבקש כוחות התנגדות לאגואיזם. כוחות אלו נקראים לפי חכמת הקבלה "מסך". בסוכה מיוצג ה"מסך"  על ידי הסכך. 

הסכך עשוי מ"פסולת גורן ויקב", מענפים שאין צורך בהם. בבניית הסוכה משתמשים דווקא בפסולת אותה מסדרים מעל הראש כגג, כמחיצה עליונה. הרב ברוך אשלג, בעל הסולם, מספר באגרת ל"ו ששלח לתלמידיו: "שענין סכך הוא בחינת צילא דמהימנותא, הנקרא בחינת אמונה למעלה מהדעת, שהוא בהפכיות להדעת. שהדעת מביאתו לידי פסולת ולידי גורן ולידי יקב." 

הדעת, המחשבות, הרגשות שהאגו מייצר, שמנהלים אותנו בעולם הזה, הם "פסולת". אולם דווקא פסולת זו היא המקור להארת העליון, כאשר אנו בוחרים לשים אותה "מעל הראש", כלומר, כשאנו בוחרים באמונה שלמעלה מהדעת לראות דווקא באותן מחשבות ורגשות את התגלות הכוח העליון בחיינו. ייחוס תמידי של הרצונות שלנו, כפי שמתגלים ברגש ובשכל, לבורא, והליכה מעבר להם, הפיכתם למקור של נתינה ואהבה לזולת, הם הם הכוחות של ה"מסך". 

הסכך- אלכימיה רוחנית של הלב

כך, כל רגש קשה, מחשבה מפריעה, שמקורם בסיפוק רצונות לעצמנו, פעמים רבות תוך ניצול או פגיעה בזולת, ניתן להפוך לכלי בו תקלט הארת העליון על ידי הפיכת הכוונה, מכוונה לעצמי לכוונה החוצה מעצמי, לזולת. 
יצירת הסכך מסמלת את יצירת המסך: על ידי שימוש בכוח האלוהי הטמון ברגש ובשכל הגשמי שלנו ושינוי הכוונה בשימוש, מלעצמי לזולת, אנחנו הופכים אותה "פסולת" לזהב רוחני.